Del

Danmark rundt: Så meget friværdi har vi

Hvor meget er friværdien i et helt almindeligt parcelhus vokset siden krisen? Her kan du se, udviklingen i dit område og i resten af landet.

680.000 kr. 

Så meget dykkede friværdien i enfamilieshus i snit, fra boligboblen bristede i 2007, til huspriserne ramte bunden i 2012. Selvsagt et alvorligt slag for økonomien hos mange almindelige boligejere. 

Men hvordan står det til med friværdierne i dag – ti år efter krisen? 

Det har Danske Banks privatøkonom Louise Aggerstrøm Hansen set nærmere på, og der er godt nyt til rigtig mange danske boligejere.  

København er tilbage på topniveau

Som de første i landet kan boligejere i hovedstaden glæde sig over, at deres friværdier nu er tilbage på samme niveau som i årene før krisen, fortæller Louise Aggerstrøm Hansen. 

Læs også: Det vil vi bruge vores friværdier til

”Også byer som Frederiksberg, Aalborg og Rødovre er tæt på at indhente det tabte, og generelt går det den rigtige vej med både boligpriser og friværdier de fleste steder i landet”, konstaterer hun.

De 5, der er tættest på toppen i 2007

  1. København +6 procent
  2. Frederiksberg -6 procent
  3. Aalborg -6 procent
  4. Rødovre -9 procent
  5. Gentofte -14 procent

Tallene viser friværdiernes ændring, siden boligpriserne lå højest i 2007. Friværdierne betegner her forskellen mellem gennemsnitsværdien for et enfamilieshus på 140 m2 minus den gennemsnitlige gæld i boligen. 

Der er dog stor forskel på, hvor tæt friværdierne i landets 98 kommuner er på at indhente det tabte, understreger Louise Aggerstrøm Hansen.

De fem, der er længst fra toppen i 2007 

94. Guldborgsund -65 procent
95. Ærø -66 procent 
96. Halsnæs -65 procent
97. Lolland -71 procent
98. Odsherred -72 procent

Tallene viser friværdiernes ændring, siden boligpriserne lå højest i 2007.

”Men nogle af de steder, hvor der er et stykke vej til toppen, rører friværdierne kraftigt på sig. Det gælder fx på Sjælland i byer som Ringsted, Sorø, Vordingborg og Faxe, hvor friværdierne er tredoblet siden bunden i 2012”, siger Louise Aggerstrøm Hansen. 

Læs også: Sådan udnytter du din friværdi  

For en gennemsnitlig parcelhusejer i Ringsted betyder det konkret, at friværdien er vokset med over 400.000 kr., og det giver alt andet lige flere muligheder og mere luft i økonomien. 

Tal med os, hvis du vil låne i din friværdi

Du kan se på din friværdi som en opsparing i din bolig, der giver dig muligheder. Overvejer du at låne i din bolig, hjælper vi gerne med at regne for dig og finde ud af, hvilket lån der er bedst for dig. 

Book et møde

- eller ring til os på 70 15 15 16

Så meget er friværdien steget i din kommune 

Her kan du se, hvordan det står til med parcelhusenes friværdier, der hvor du bor. Kommunerne står alfabetisk, og alle tal er gennemsnitlige og i kroner. 
KommuneFriværdi i dagStigning siden 2012
Albertslund1.179.350583.832
Allerød1.323.766606.465
Assens303.49839.514
 Ballerup1.441.151704.082
 Billund454.222122.541
Bornholm313.816128.534
Brøndby1.334.675599.111
Brønderslev-Dronninglund388.652100.247
Dragør1.918.220925.439
Egedal1.143.763601.054
Esbjerg684.466147.475
Fanø687.819259.438
Favrskov639.547154.613
Faxe429.453242.085
Fredensborg1.253.240567.700
Fredericia573.81684.188
Frederiksberg5.639.7453.546.867
Frederikshavn430.39439.387
Frederikssund850.176430.516
Furesø1.816.296700.463
Faaborg-Midtfyn365.38853.960
Gentofte3.781.9121.713.327
Gladsaxe1.792.387879.224
Glostrup1.475.979829.329
Greve1.208.055624.529
Gribskov682.290278.461
Guldborgsund240.987107.980
Haderslev330.122 -14.640
Halsnæs460.184195.580
Hedensted434.07256.755
Helsingør1.216.268567.481
Herlev1.540.216789.554
Herning595.519127.626
Hillerød1.180.982569.669
Hjørring394.66129.248
Holbæk532.718288.057
Holstebro492.95143.012
Horsens567.770137.610
Hvidovre1.478.947803.423
Høje-Taastrup1.169.404609.105
Hørsholm1.992.696933.413
Ikast-Brande452.22299.959
Ishøj1.101.608567.708
Jammerbugt 388.79960.998
Kalundborg317.519123.138
Kerteminde530.851100.928
Kolding633.333135.105
København2.552.4321.426.260
Køge998.918582.085
Langeland258.61665.812
Lejre724.890309.732
Lemvig222.55421.339
Lolland135.81343.364
Lyngby-Taarbæk2.465.3701.085.219
Læsø332.892131.521
Mariagerfjord390.53921.798
Middelfart596.802169.558
Morsø260.27234.752
Norddjurs306.41935.752
Nordfyns371.14955.293
Nyborg435.68221.433
Næstved475.342246.315
Odder622.17551.918
Odense843.355267.993
Odsherred 257.05198.595
Randers498.775115.112
Rebild493.696141.348
Ringkøbing335.42119.404
Ringsted686.520415.682
Roskilde1.334.889661.268
Rudersdal2.278.201750.442
Rødovre1.643.879952.606
Samsø325.586125.858
Silkeborg 802.501258.198
Skanderborg873.340283.256
Skive360.83417.434
Slagelse493.320259.201
Solrød1.233.948626.514
Sorø494.488281.967
Stevns506.226282.465
Struer339.8208.733
Svendborg555.05866.379
Syddjurs499.692122.628
Sønderborg367.267-17.520
Thisted326.54544.151
Tønder248.89845.316
Tårnby1.551.955925.688
Vallensbæk1.400.679686.650
Varde378.71121.829
Vejen328.71121.829
Vejle646.768166.023
Vesthimmerlands329.92946.078
Viborg527.819143.409
Vordingborg322.046156.277
Ærø206.50966.084
Aabenraa331.0598.669
Aalborg909.162307.309
Aarhus1.377.141418.923

Andre har også set


Få alle fordelene i dag. Bliv kunde i Danske Bank.